Manousos Chalkiadakis

Manousos Chalkiadakis – od mitologije do uzbudljivih kreacija od keramike

Manousos Chalkiadakis me je dočekao u dvorištu svoje kuće, zajedno sa prijateljicama mačkama koje ga svuda ponosno prate.

On živi u selu Paidohori, u venecijanskoj kući iz 18. veka koju je renovirao i napravio pravo umetničko gnezdo. Svaka soba je posvećena određenoj temi, uspomeni ili priči iz života ili kao prostor u kom izlaže radove.

Manousos i njegov trodimenzionalni svet predstavljaju sjajnu zvezdu Krita koja baca čudesna svetla tačno iznad Lefka Ori (Bele planine).

Ceo svoj život je posvetio stvaranju i Kritu. Inspiracija mu je na svakom koraku, jer Krit je oduvek bio mesto velikih dešavanja, a bogovi su oni koji danas pričaju priče u njegovim radovima.

Porodica, detinjstvo, poreklo, nastanak, priroda i njena čudesna kretanja.

Manousos ima zanimljive priče o svojim precima, o imigraciji bake i deke u Bruklin 1912. U sobi gde čuva krevet u kom se rodio, nalazi se slika koju je naslikao na osnovu crno bele fotografije, jedinog traga dalekih rođaka. Svi su otišli u Ameriku i tamo ostali, kao i mnoge porodice na Kritu.

Inspiraciju za radove često pronalazi u samoj prirodi. Jedna od sledećih izložbi koju planira imaće naziv “Šuma čempresa” (preko 40 skulptura koje predstavljaju čemprese kao važne simbole Krita koji su se u minoansko vreme koristili kao temelj u građenju palata).

Manousos ima toliko priča o Grčkoj i Kritu, svojih ličnih i prenetih na radove, da bi bilo šteta ne napisati scenario za film.

Meni se dopala provokativna priča prepuna simbola u današnjem trenutku. To je u stvari mit o Evropi i bogu Zevsu. Dakle, Zevs je bio lud za Evropom. Kako bi je osvojio (i izbegao ljubomoru svoje žene Here), smislio je da će se pretvoriti u prelepog belog bika. Evropa se oduševila lepotom i ljubaznošću bika, pa ga je nežno milovala… A Zevs je iskoristio trenutak i …”silovao” Evropu.

Tako je Manousos nazvao svoju sliku po ovom mitu (“Silovanje Evrope”), a dok mi je pričao ovu priču videla sam šeretski osmeh deteta.

Manousosa smatraju za najvećeg grčkog keramičara, a njegovi radovi su u privatnim kolekcijama po celom svetu.

Likovi i događaji u ovoj priči su delimično izmišljeni. Bilo kakva prividna sličnost sa stvarnim osobama ili događajima je bila namera autora, ali može biti i slučajnost ili rezultat Vaše vlastite uznemirene mašte.

Podeli sa prijateljima
Nataša Nikodijević Savin
Nataša

Producentkinja (po zvanju i DNK zapisu).
Kreativna liderka u poslu.
Preduzetnica. Umetnica. Kustos i narator.
Multitasking talent. Improvizatorka. Pronalazač.
Kolekcionar.

@natasa_nick
@myjourney.rs

guest

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

0 Comments
Најстарије
Најновије Највише гласова
Уграђене повратне информације
Погледај све коментаре

Povežimo se na Instagramu

Kolačići nam pomažu da obezbedimo najbolje iskustvo na našem web sajtu. Korišćenjem našeg sajta saglasni ste sa upotrebom kolačića.